خیریه نیکوکاران شریف

سازمان‌ خیریه در ایران و جهان

سازمان‌ خیریه در ایران و جهان

تا به امروز درباره سازمان خیریه در ایران زیاد شنیده‌ایم. از چگونگی و اهداف شکل‌گیری سازمان تا کمک‌های مردمی و فعالیت‌های داوطلبانه. مرکز خیریه نقش پررنگی در برطرف کردن مشکلات اجتماعی جامعه دارد. نکته اساسی هم همین است که جامعه‌ای رو به پیشرفت می­‌رود که نقش سازمان‌های مردم نهاد مثل مرکز خیریه در آن پررنگ و فعال شود.

سازمان خیریه، فقط یک نام کلی است. پشتوانه اصلی هر خیریه مردمی هستند که از آن حمایت کرده و همانند هر داوطلب و خیر دیگری از وظیفه انسان‌دوستانه و خیرانه خود بی‌تفاوت عبور نکرده‌اند. یک مرکز خیریه در وهله اول حیات خود را به چنین افرادی مدیون است.

هر روز شاهد تاسیس یک سازمان خیریه جدید در کشورها و شهرهای مختلف جهان هستیم. این خود نشان دهنده میل عمومی مردم به انجام کار خیر است. اگرچه این مساله بسیار خوشحال کننده است اما گاهی باید دقت کنیم که در راستای نیل به اهداف، از مسیر مشخص و چشم اندازی که در نظر داشته بودیم، دور نشویم.

بد نیست در اینجا با برخی از قدیمی‌ترین موسسات مردم نهاد مانند موسسه خیریه در جهان آشنا شویم.

  • سازمان خیریه آکسفام (Oxfam) در آکسفورد انگلیس که با هدف مبارزه با فقر تاسیس شد. این مرکز خیریه در ۷۰ کشور دنیا در راستای مبارزه با فقر، برابری جنستی، آموزش و مبارزه با بیماری‌ها فعالیت می‌کند.
  • سازمان خیریه بین‌المللی کِر (Care) در آمریکا برای کمک به پناهندگان و آوارگان جنگ جهانی دوم تاسیس شد. این مرکز خیریه اکنون با هدف همکاری و مشارکت برای خاتمه دادن به فقر در نقلاط مختلف جهان فعالیت می‌کند.
  • سازمان خیریه نجات کودکان در انگلیس برای کمک به کودکان جنگ زده در جنگ جهانی اول تاسیس شد. اکنون این مرکز خیریه در ۱۱۰ کشور با هدف زندگی بهتر برای کودکان فعالیت می‌کند.
  • سازمان خیریه بیل و ملیندا گیتس بزرگترین سازمان خیریه خصوصی است. فعالیت اصلی این مرکز خیریه در زمینه بهداشت و سلامت است و سالانه حدود ۶میلیارد دلار صرف این هدف می‌شود.
  • بانک گرامین هم یک سازمان خیریه بسیار بزرگ است که ابتکار جالبی برای کمک به فقیران و نیازمندان در بنگلادش داشته است. این مرکز خیریه در زمینه اعطای وام‌های کوچک به وام‌گیرندگان فقیر فعایت می‌کند.

 

در ایران هم هر سازمان خیریه با اهداف مشخصی به سمت جلو و در راستای بهبود یک وضعیت حرکت می‌کند. تهیه جهیزیه، کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، کمک به کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و … از جمله فعالیت‌های سازمان خیریه نیکوکاران شریف (ویژه ایتام و خانواده‌های نیازمند) می‌باشد.

 

پیشنهاد

 

کمک به یتیمان ، بهترین نیکوکاری است!

خیریه ها

کمک به کودکان کار

 

احتمالا شما با جستجوی “سازمان خیریه” به این مطلب دسترسی پیدا کرده‌اید. عبارات زیر می‌توانند با این مطلب مرتبط باشند.

سازمان خیریه، مرکز خیریه در ایران، اهداف سازمان خیریه در ایران، مرکز خیریه در جهان، اهداف مرکز خیریه در جهان، عملکرد خیریه ها در ایران، روند طی شده در خیریه های جهان، معروف‌ترین خیریه‌ ها در ایران، سرشناس‌ترین خیرین در جهان، شکل گیری یک مرکز خیریه، سازمان‌های مردم نهاد، خیرین، تاسیس یک موسسه خیریه، موسسه مردم نهاد، سازمان خیریه آکسفام، صندوق خیریه کر، مرکز خیریه نجات کودکان، موسسه خیریه بیل و ملیندا گیتس، بانک گرامین، بنیاد خیریه نیکوکاران شریف،