خیریه نیکوکاران شریف
english

شایع‌ترین سرطان‌ها را برای کمک به بچه های سرطانی بشناسید.

شایع‌ترین سرطان‌ها را برای کمک به بچه های سرطانی بشناسید.

شاید باور نکنید که برخی کودکان درگیر چه مبارزه‌های سختی هستند. سخت و طاقت‌فرسا. البته شاید، متاسفانه، امروزه شنیدنِ اینکه کودکی مبتلا به سرطان گشته، خیلی هم عجیب نباشد! بسیاری از این کودکان در شرایطی قرار دارند که تنها می‌توانند جانِ بی‌نفسشان را روی تخت گذاشته و امیدوار باشند کاری برای آن‌ها انجام شود. مگر یک کودک چقدر می‌تواند منتظر بماند؟! برای کمک به بچه های سرطانی شاید بد نباشد که با شایع‌ترین سرطان‌ها در کودکان آشنا شوید.

انواع سرطان‌هایی که اغلب در کودکان اتفاق می‌افتد، متفاوت از مواردی است که در بزرگسالان دیده می‌شود. شایع‌ترین سرطان‌های کودکان عبارتند از:

  • لوسمی یا سرطان خون
  • تومورهای مغز و نخاع
  • نوروبلاستوما
  • تومور ویلمز
  • لنفوم(هاجکین و غیرهاجکین)
  • رابدومیوسارکوم
  • رتینوبلاستوما یا تومور شبکیه
  • سرطان استخوان( شامل سارکوم و یوئینگ سارکوم)

انواع دیگر سرطان در کودکان کمیاب هستند، اما گاهی اوقات اتفاق می‌افتند. در موارد بسیار نادر، کودکان حتی ممکن است سرطان‌هایی را دچار شوند که در بزرگسالان بسیار رایج هستند.

1- سرطان خون یا لوسمی

لوسمی، که سرطان مغز استخوان و خون هستند، شایع‌ترین سرطان‌های دوران کودکی هستند. این‌ها حدود 30 درصد از سرطان‌ها را در کودکان را تشکیل می‌دهند. شایع‌ترین انواع در کودکان لوسمی حاد لنفوسیتی (ALL) و لوسمی حاد میلوئالی (AML) است. این لوسمی‌ها می توانند درد استخوان و مفصلی، خستگی، ضعف، پارگی پوست، خونریزی یا کبودی، تب، کاهش وزن و سایر علائم را ایجاد کنند. لوسمی حاد می تواند به سرعت رشد کند، بنابراین به محض کشف (معمولا با شیمی درمانی) باید درمان شود.

2- تومورهای مغز و نخاع

تومورهای مغزی و سیستم عصبی مرکزی دومین سرطان شایع در کودکان هستند که حدود 26 درصد از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهند. انواع بسیاری از تومورهای مغزی وجود دارد، و درمان و نظریات برای هر یک متفاوت است. اغلب تومورهای مغزی در کودکان از قسمت‌های پایین مغز، مانند مخچه و دنباله مغز، شروع می‌شوند. آن‌ها می‌توانند سردرد، حالت تهوع، استفراغ، تاری دید یا بینایی، سرگیجه، تشنج، اشکال در راه رفتن و یا دست زدن به اجسام و سایر علائم ایجاد کنند. بزرگسالان احتمال بیشتری دارند که تومورها را در قسمت‌های فوقانی مغز ایجاد کنند. تومورهای نخاعی کمتر از تومورهای مغزی در کودکان و بزرگسالان شایع هستند.

3- نوروبلاستوما

نوروبلاستوما در فرم‌های اولیه سلول‌های عصبی که در جنین یا جنین در حال رشد هستند، شروع می‌شود. حدود 6 درصد از سرطان‌های دوران کودکی، نوروبلاستوما هستند. این نوع سرطان در نوزادان و کودکان کم سن‌وسال تولید می‌شود. این سرطان به ندرت در کودکان بالای 10 سال دیده می‌شود. تومور می‌تواند در هر کجا شروع شود اما معمولا در شکم شروع می‌شود که مانند یک تورم دیده می‌شود. همچنین می‌تواند درد استخوان و تب ایجاد کند.

4- تومور ویلمز

تومور ویلمز (همچنین به نام نفروبالستوما) در یک یا به ندرت، هر دو، کلیه ایجاد می‌شود. این سرطان بیشتر در کودکان 3 تا 4 سال یافت می‌شود و در کودکان بالای 6 سال معمول نیست. این سرطان می‌تواند به عنوان یک تورم یا توده در شکم نشان داده شود. گاهی اوقات کودک ممکن است علائم دیگری مانند تب، درد، تهوع یا اشتهای کم داشته باشد. تومور ویلمز حدود 5 درصد از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهد.

5- لنفوم(هاجکین و غیر هاجکین)

لنفوم‌ها در سلول‌های سیستم ایمنی بدن به نام لنفوسیت‌ها شروع می‌شوند. آن‌ها اغلب در گره‌های لنفاوی و سایر بافت‌های لنفاوی مانند لوزه‌ها یا غده‌ی طیموس شروع می‌شوند. این سرطان‌ها همچنین می‌توانند مغز استخوان و سایر اعضای بدن را تحت تاثیر قرار دهند. نشانه ها به جایی که سرطان است بستگی دارند و می تواند شامل کاهش وزن، تب، عرق، خستگی و توده‌ها (گره‌های لنفاوی متورم) زیر پوست گردن، زیر بغل یا کشاله ران باشد. 2 نوع اصلی لنفوم، لنفوم هاجکین و لنفوم غیر هاجکین است. هر دو نوع در کودکان و بزرگسالان رخ می‌دهد.

لنفوم هاجکین حدود 3 درصد از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهد. این سرطان، در اوایل بزرگسالی (15 تا 40 سالگی، معمولا در افراد 20 ساله) و در اواخر بزرگسالی (بعد از 55 سالگی) شایع‌تر است. لنفوم هاجکین در کودکان کمتر از 5 سال نادر است. این نوع سرطان در کودکان و بزرگسالان خیلی شبیه است، از جمله اینکه کدام نوع درمان بهترین است.

لنفوم غیر هاجکین حدود 5٪ سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهد. این سرطان بیشتر در کودکان نسبت به لنفوم هاجکین اتفاق می‌افتد، اما در کودکان کمتر از 3 سال هنوز نادر است. شایع‌ترین نوع لنفوم غیر هاجکین در کودکان متفاوت از بزرگسالان است. این سرطان‌ها اغلب به سرعت رشد می‌کنند و نیاز به درمان فشرده دارند، اما همچنین تمایل به درمان بیشتر نسبت به بسیاری از لنفوم‌های غیرهاجکین در بزرگسالان دارند.

6- سرطان بافت نرم یا رابدومیوسارکوم

رابدومیوسارکوم در سلول‌هایی که معمولا به عضلات اسکلتی تبدیل می‌شوند شروع می‌شود. (این ها عضلاتی هستند که ما کنترل می‌کنیم تا قسمت‌های بدن را حرکت دهیم.) این نوع سرطان می‌تواند تقریبا در هر جایی از بدن، از جمله سر و گردن، کشاله ران، شکم، لگن، یا در دست یا پا شروع شود. ممکن است باعث درد، تورم (یک توده) یا هر دو باشد. این شایع‌ترین نوع سارکوم بافت نرم در کودکان است. این سرطان حدود 3٪ از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهد.

7- سرطان چشم یا رتینوبلاستوما

رتینوبلاستوما سرطان چشم است. این سرطان حدود 2٪ سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهد. این سرطان معمولا در کودکان بالای 2 سال رخ می‌دهد و به ندرت در کودکان بالای 6 سال دیده می‌شود. رتینوبلاستوما معمولا زمانی یافت می‌شود که والدین یا دکتر متوجه شود چشم کودک به نظر غیرمعمول است. به طور معمول هنگامی که نور را به چشم کودک بتابانند، مردمک چشم (نقطه تاریک در مرکز چشم) به دلیل خون در عروق در پشت چشم به نظر قرمز است. در یک چشم با رتینوبلاستوما، مردمک چشم اغلب به نظر می رسد سفید یا صورتی است. این برق سفید چشم ممکن است پس از گرفتن یک تصویر فلش مورد توجه واقع شود.

8- سرطان استخوان

سرطان‌هایی که در استخوان‌ها ایجاد می‌شوند (سرطان‌های اولیه استخوانی) اغلب در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد، اما در هر سنی ممکن است رشد کند. این سرطان‌ها حدود 3٪ از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می دهند.

دو نوع اصلی اولیه سرطان استخوان در کودکان وجود دارد:

استئوسارکوم در نوجوانان شایع‌تر است و معمولا در مناطقی که استخوان به سرعت رشد می‌کند، مانند نزدیک به انتهای استخوان‌های طولانی در پاها یا بازوها، پیشرفت می‌کند. اغلب باعث درد استخوان می‌شود که در شب و یا با فعالیت بدتر می‌شود. همچنین می‌تواند باعث تورم در ناحیه اطراف استخوان شود.

سارکوم یوئینگ یک نوع سرطان استخوانی کمتر رایج است که همچنین می‌تواند موجب درد و تورم استخوان شود. این بیشتر در نوجوانان یافت می‌شود. شایع‌ترین نقاط برای شروع این سرطان استخوان‌های لگن، دیواره قفسه سینه (مانند دنده‌ها یا تیغه‌های شانه) یا در وسط استخوان‌های بلند پا است.

سایر مطالب

۷ مرکز خیریه که به نیازمندان کمک می‌کنند.

جنسِ این نوع از کمک به موسسات خیریه پول نیست!

کمک به کودکان کار وشکل‌های مدرن از کار کودکان(بخش اول)

شکلِ‌های مدرن و امروزی از کارِ کودکان و کمک به کودکان کار(بخش دوم)

شما با جستجوی یکی از عبارات زیر به این صفحه آمده‌اید. در صورتی که مطلب مورد نظرتان را نیافتید، می‌توانید در قسمت جستجو آن را بررسی کنید.

سرطان، کمک به بچه های سرطانی، انواع سرطان های شایع در کودکان، بچه های سرطانی، کمک به بچه های سرطانی درگیر با لوسمی، کمک به بچه های سرطانی درگیر با تومورهای مغز، کمک به بچه های سرطانی درگیر با تومورهای نخاع، کمک به بچه های سرطانی درگیر با نوروبلاستوما، کمک به بچه های سرطانی درگیر با تومور ویلمز، کمک به بچه های سرطانی درگیر با لنفوم ها، کمک به بچه های سرطانی درگیر با رابدومیوسارکوم، کمک به بچه های سرطانی درگیر با رتینوبلاستوما، کمک به بچه های سرطانی درگیر با سرطان استخوان، ;l; fi f]i ihd svxhkd .

نظر خودتان را ارسال کنید