آزمون آدمک (گودیناف)

آزمون ترسیم آدمک یکی از آسانترین، معتبرترین آزمونهای تصویری تعیین بهره هوشی کودکان (3 تا 13 سال) است. برای اجرای این آزمون کافی است از کودک خود بخواهید «شکل یک آدم را نقاشی بکشد» و هرچه میتواند آن را زیباتر ترسیم کند. بعد از ترسیم نقاشی کافی است از آن عکس گرفته و با پر کردن فرم زیر، نقاشی را برایمان ارسال کنید تا روانشانسان ما بعد از بررسی، نتیجه آزمون برایتان ارسال نمایند.

[gravityform id=”1″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]

معرفی آزمون آدمک (گودیناف)

آزمون ترسیم آدمک یکی از آسانترین ، عملی ترین وجهانی ترین آزمونهای تصویری است. این آزمون به وسیله عده زیادی کد گذاری شده است که مهمترین آنها کار خانم آمریکائی فلورانس گودینافFlorence Goodenoughاست که در سال 1920 در ایالت نیوجرسی آمریکا روی چهار هزار کودک آنرا آزمایش نمود . در فرانسه نیز دکتر فایFay در این زمینه کار کرده است.

 

هدف از آزمون آدمک:

مهمترین هدف آزمون، تعیین درجه هوشمندی سن عقلی و بهره هوشی کودک است. همچنین این آزمون را زمانی به کار می بریم که آزمونهای هوشی دیگر کارساز نیست و می خواهیم هر چه سریعتر درباره درجه هوشی کودک به نتیجه برسیم. در واقع مهم ترین استفاده این آزمون در مواقعی است که کودکانی مورد آزمایش هستند که هنوز قدرت تکلم و صحبت کردن ندارند.

 

دستور اجرای آزمون آدمک:

اجرای آزمون ساده است . به کودک گفته می شود: «یک آدم ترسیم کن و هر چه می توانی آنرا زیبا و خوب بکِش» ، اضافه می نمائیم زمان این کار هر چقدر طول بکشد اشکالی ندارد.

 

نکاتی که در عمل و ارزیابی باید رعایت کرد:

1  برای ترسیم بهتراست یک مداد سیاه یا یک خودکار راحت و روان در اختیار کودک بگذاریم. با مداد رنگی به دشواری می توان رسم کرد و اجزاء را تشخیص داد.

2  اگر نقاشی با مداد رنگی کشیده شود، شرایط دیگری برای ارزیابی لازم است که باید رعایت شود.

3  کاغذ برای رسم نقاشی کودک باید سفید باشد.

4  اجازه بدهید کودک چند تصویر بکشد، سپس بهترین و کاملترین را برای نمره گذاری انتخاب کنید.

لغو پاسخ

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد