خیریه نیکوکاران شریف
english

10 صندوق خیریه خلاق و فعال در تحصیلات و آموزش

10 صندوق خیریه خلاق و فعال در تحصیلات و آموزش

تحصیلات یکی از قوی‌ترین سلاح‌ها برای مقابله با فقر است. بهرحال، کشورهایی که کمبود زیرساختیِ قابل توجهی در زمینه آموزش و تحصیلات دارند با تعدادی مشکل منحصر به فرد مواجه می‌شوند: ضعف فرهنگ روستایی، نابرابری جنسیتی، کودکان کار و … . این مشکلات شاید نیازمند راه‌حل‌های غیرمتغارف باشند. در اینجا ۵ سازمان خیریه را بررسی می‌کنیم که سعی دارند این شکاف آموزشی و تحصیلاتی را پر کنند. در مطلب گذشته ۵ سازمان خیریه قبلی هم معرفی شدند.

صندوق خیریه Care Education 

تاسیس: 1994

واقع شده در: 36 کشور در دنیا

وبسایت:  http://www.care.org/careswork/whatwedo/education/index.asp

هدف اولیه: آموزش به معلمان و تحصیلاتِ مبتنی بر موضوع

حقیقتی جالب: ویدئو “تاثیر دختران” از CARE نشان می‌دهد که چگونه رسیدن به یک دختر در جوانی می‌تواند زندگی او را تغییر دهد.

این سازمان، خالق اصلی “بسته‌ی care” برنامه‌های کمکی‌اش برای شامل شدن حجم زیادی از خدمات تحصیلی را گسترش داده است. این صندوق خیریه به خصوص برای کمک به بازسازی مراکز تحصیلی در استان‌های جنگ‌زده، و کشورهای در بحران، چه محرک یک بی‌نظمی سیاسی باید یا بلایای طبیعی، شناخته شده است. البته این صندوق خیریه ابتکارات متعدد دیگری برای آموزش و تحصیلات دارد که به اندازه‌ی مورد قبل شناخته شده و مطرح نیستند.

Care به دنبال کمک به زیرساخت‌های سیستم‌های آموزشی در برابر تاثیرات HIV/AIDS – به خصوص از طریق پاسخگویی به نیازهای عاطفی یتیمان و نیازهای سازمانی سیتم در مناطق ویران شده است. برنامه‌هایی هم به طور خاص برای کاهش جمعیت کودکان کار و ابتکار عمل برای برابری جنسیتی در تحصیل طراحی شده است.

در 2012، بیش از 2.3 میلیون نفر به آموزش‌های فنی و تحصیلی از طریق خدمات care دست پیدا کردند.

صندوق خیریه Escuela Nuvea

تاسیس: 1989

واقع شده در: کلمبیا، که الهام‌بخش اصلاحات در 16 کشور دیگر هم شد.

وبسایت:  http://www.escuelanueva.org/portal/en.html  

 هدف اولیه: رفع مشکلات آموزشی و اجتماعی

حقیقتی جالب: پروژه‌ها و کمک‌های این صندوق خیریه در کشورهای زیر انجام شده است: برزیل، اکوادور، السالوادور، گواتمالا، گویانا، هندوراس، هند، مکزیک، پاناما، پرو، جمهوری دومینیکن، تیمور شرقی و ویتنام.

در طول این 28 سال از زمان تاسیس، این صندوق خیریه به شدت کیفیت تحصیلات در کلمبیا و سایر 16 کشور دیگر را با استفاده از یک مدل مشابه بهبود بخشیده است. پروژه در واقع به طور خاص برای فراهم کردن آموزش و استراتژی‌های تحصیلی برای معلمان روستایی ایجاد شد. در طی انتقال تمرکز آموزشی از معلمان به دانش‌آموزان و تاسیس کلاس‌های فعال، مشارکتی و تعاونی، Escuela nuvea دانش‌آموزان را در یک محیط آموزشی که برای نیازها و منابع آن‌ها طراحی شده است درگیر می‌کنند. مدلِ این صندوق خیریه برنامه‌ی تحصیلی، برنامه‌های تبلیغاتی و مشارکت‌های اجتماعی، دولت، آموزش و ارزیابی را در بر می‌گیرد.

تا 1993، مطالعاتی که توسط انجمن ملی انجام شده بود نشان داد که این مدل نه تنها منجر به بهبود قدرت آکادمیک، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس دانش‌آموزان، حس مشارکت و برابری جنسیتی نیز شده بود.

در سال 1989 این صندوق خیریه به عنوان یکی از سه موسسه برتر و موفق در سراسر دنیا برای سیاست‌های عمومی اصلاحات شناخته شد. علاوه بر این، گزارش توسعه انسانی از طرف ملل متحد در سال 2002 این صندوق خیریه را به عنوان یکی از سه دستاورد بزرگ برای کشور اعلام کردند. همچنین این صندوق در لیست 100 صندوق خیریه برتر نیز قرار دارد.

صندوق خیریه Center Of Digital Inclusion

تاسیس: 1995

واقع شده در: ایالات متحده، اسپانیا، انگلیس و آمریکای لاتین

 وبسایت:  http://cdiglobal.org

 هدف اولیه: ایجاد دسترسی به تحصیلات تکنولوژیکی برای انجمن‌های در حاشیه

حقیقتی جالب: CDI با کتابخانه‌ی رایگانِ فیلادلفیا Tech Mobile همکاری کرد تا تمامی ساکنان فیلادلفیا دسترسی رایگان به اینترنت از طریق کامپیوترهای آزمایشگاهی pop up داشته باشند.

برنامه‌های CDI برای تعریف گسترده‌ای از جوامع آسیب‌پذیر، نه تنها برای گروه‌های کم درآمد و بومی بلکه حتی برای کلینک‌های روانپزشکی و بیمارستان‌ها برای معلولین ذهنی و جسمی و امکانات بازداشتگاه‌های جوانان و بزرگسالان، اجرا می‌شوند. این صندوق خیریه به دنبال آشنا کردن افراد فوق با تکنولوژی است. در طول 18 سال بعد از تاسیس، این صندوق خیریه به جمعیت 1.54 میلیون نفر، به واسطه‌ی توانمندسازی افراد از طریق مالکیت و رویکرد غیرمستقیم به توسعه دست پیدا کرده است.

برنامه‌ریزی‌های این صندوق به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد که از تکنولوژی برای اجرای یک طرح حمایت اجتماعی استفاده کنند تا طی یک دوره 4 ماهه یک مشکل مشترک در جامعه خود را بشناسند و یک برنامه عملی برای غلبه بر آن ارائه دهند. با در نظر گرفتن تاثیر “تقسیم دیجیتال” بر اقتصاد و طبقه‌بندی اجتماعی، صندوق خیریه بر در دسترس بودن تکنولوژی برای سایر اقشار آسیب‌پذیر تمرکز کرده است. علاوه بر تقدیر توسط بانک جهانی و انجمن جهانی اقتصاد، CDI موفق به دریافت جایزه جهانی بشردوستی و جایزه‌های بسیار دیگری شده است.

صندوق خیریه LitWorld 

تاسیس: 2007

واقع شده در: ایالات متحده، کنیا، فیلیپین و هائیتی

 وبسایت:  http://litworld.org/

 هدف اولیه: ایجاد و ظرفیت‌سازی برای برنامه‌های تحصیلی

حقیقتی جالب: چراغ‌های خورشیدی که توسط Litworld یارانه داده می‌شود، برای کمک به ذخیره‌ی پول، جلوگیری از تولید گازهای ناسالم، فرصت مطالعه در خانه و حفظ محیط زیست، جای چراغ‌های نفتی در خانه‌ها را می‌گیرند.

این صندوق خیریه اعضای انجمن‌های محلی را برای راه‌اندازی LItClub در مناطق خودشان آموزش می‌دهد. جایی که کودکان بتوانند هفت توانایی را آموزش ببینند: وابستگی، کنجکاوی، مهربانی، دوستی، اعتمادبه‌نفس، شجاعت و امید. این برنامه با کمک به دانش‌آموزانش برای خلق و نوشتن روایت‌های شخصی‌شان، به دنبال ایجاد انعطاف‌پذیری و مهارت‌های سوادآموزی است. این صندوق خیریه نه تنها به دنبال توانمندسازی جوانان از طریق فراگیری مهارت‌های خواندن و نوشتن است، بلکه تعمدا فضای امنی برای کودکان در جهت شکوفا شدن استعدادها و ایده‌پردازی‌هایشان فراهم می‌کند.

داوطلبان کمک می‌کنند تا در تابستان برنامه‌های آموزشی تابستانه معروف به Lit Camp برگزار شوند. فراتر از همه‌ی این ابتکارات، این صندوق خیریه از رشد انجمن به واسطه بهبود خواندن و سلامتی از طریق World Read Aloud Day و کمپین فانوس خورشیدی حمایت می‌کند.

در سال 2012، این صندوق خیریه به عنوان سومین سازمان موثر برای سوادآموزی و تحصیلات توسط Goodnet معرفی شد.

صندوق خیریه (Reach Out To Asia (ROTA

تاسیس: 2005

واقع شده در: افغانستان، بنگلادش، کامبوج، اندونزی، عراق، لبنان، نپال، پاکستان، فلسطین و سوریه

 وبسایت:  http://www.reachouttoasia.org/

 هدف اولیه: بازسازی سیستم‌های آموزشی در کشورهای جنگ‌زده

حقیقتی جالب: بیش از 25000 شرکت کننده در پروژه‌های خدمات انجمن‌ها برای هدایت و کمک به جوانان در راستای راه‌اندازی جمعیت جهانی شهروندان ROTA شرکت کردند.

یکی از اعضا از صندوق خیریه قطر، به بازسازی سیستم‌های شکننده‌ی آموزشی در کشورهای جنگ‌زده کمک کرد. با وجود 9 منطقه تمرکز متفاوت- شامل تربیت معلمان، توانمندسازی جوانان، تحصیلات محیطی و …- ROTA برنامه‌های متعددی در کشورهای هدفش در راستای کمک برای بازیابی و بازسازی قوی‌تر از گذشته اجرا می‌کند. از طریق مشارکت با غیرانتفاعی‌های محلی، ROTA قادر به ساخت برنامه‌های بنیادین و استوار می‌باشد. یکی از برنامه‌های منحصر به فرد این صندوق خیریه فراهم کردن سحری و افطار برای جوانان محروم در طی دوران آمادگی برای هر فاجعه و برنامه‌ریزی برای کاهش ریسک است. یکی دیگر از برنامه‌های این صندوق خیریه ایجاد فضای آموزش امن برای کودکان در نوار غزه است.

علاوه بر این‌ها، استفاده‌ی خلاقانه از تکنولوژی به بیش از 2 میلیون دانش‌آموز در سراسر جهان اجازه داده تا به پرو‌ژه‌های مشارکتی از طریق iEARN قطر، متصل شوند و مشارکت کنند. در طول 1 سال، حدود 100 ساختمان برای دانش‌آموزان بازسازی و راه‌اندازی شدند و بیش از 300000 دانش‌آموز در فضایی امن، مطمئن و مقاوم در برابر سیل مشغول به تحصیل شدند. در سال 2009 ROTA توسط انجمن اقتصادی و اجتماعی ملل متحد به عنوان صندوق خیریه تعاونی برتر مورد قدردانی قرار گرفت.

سایر مطالب

سایر مطالب

۱۰ سازمان خیریه خلاق و فعال در تحصیلات و آموزش

در جهان برای کمک به کودکان کار چه می‌گذرد؟

۱۰ صندوق خیریه برتر دنیا در زمینه‌های متفاوت

جنسِ این نوع از کمک به موسسات خیریه پول نیست!

شما با جستجوی یکی از عبارات زیر به این صفحه آمده‌اید. در صورتی که مطلب مورد نظرتان را نیافتید، می‌توانید در قسمت جستجو آن را بررسی کنید.

صندوق‌های خیریه خلاق، صندوق خیریه،خلاقیت در خیریه ها، مبارزه با فقر، آموزش و تحصیلات، سازمان خیریه، صندوق خیریه care، تاثیر دختران، ابتکارات صندوق خیریه، خدمات آموزشی و تحصیلی، صندوق خیریه escuela، بهبود قدرت آکادمیک، سازمان خیریه cdi، توانمندسازی تحصیلی افراد، تقسیم دیجیتال، صندوق خیریه litworld، فانوس خورشیدی، سازمان خیریه rota، فضای آموزشی امن،انجمن‌ها، wkn,r odvdi .

نظر خودتان را ارسال کنید