خیریه نیکوکاران شریف
english

برای کمک به بچه های سرطانی 12 علامت هشداردهنده را بشناسید.

برای کمک به بچه های سرطانی 12 علامت هشداردهنده را بشناسید.

تا کنون درباره‌ی انواع سرطان‌ها که کودکان با آن درگیر هستند گفته‌ایم. اما باید علائم و نشانه‌های بروز سرطان را برای کمک به بچه های سرطانی بدانیم. طول عمر بقای زندگی یک کودک مبتلا به سرطان در 40 سال گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. بیش از 80 درصد از کودکان مبتلا به سرطان در حال حاضر 5 سال یا بیشتر می‌مانند، که شاهکار فوق‌العاده‌ای است.

علیرغم افزایش میزان بقا، سرطان همچنان به عنوان قاتل شماره 1 و عامل دوم مرگ‌ومیر در کودکان است. در سال 2014، انتظار می‌رفت که نزدیک به 1400 کودک زیر 15 سال در ایالات متحده از سرطان فوت کنند و حدود 10،450 کودک با نوعی سرطان تشخیص داده شوند.

اگرچه آزمایش‌های غربالگری برای سرطان‌های دوران کودکی به طور گسترده وجود ندارد، بسیاری از سرطان‌ها در به‌زودی تشخیص داده می‌شوند. به همین دلیل مهم است که از نشانه‌ها و علائم برخی از شایع‌ترین سرطان‌های دوران کودکی، از جمله لوسمی لنفوبلاستی حاد، لنفوم، تومورهای مغزی، نوروبلاستوما و تومور ویلم آگاه باشید. توصیه می‌شود برای آشنایی با شایع‌ترین سرطان‌های کودکان، این مطلب را بخوانید. اما به طور خلاصه شایع‌ترین سرطان‌هایی که کودکان با آن روبرو هستند، عبارتند از:

لوسمی یا سرطان خون: لوسمی، که سرطان مغز استخوان و خون هستند، شایع‌ترین سرطان‌های دوران کودکی هستند. این لوسمی‌ها می توانند درد استخوان و مفصلی، خستگی، ضعف، پارگی پوست، خونریزی یا کبودی، تب، کاهش وزن و سایر علائم را ایجاد کنند.

تومورهای مغز و نخاع: تومورهای مغزی و سیستم عصبی مرکزی دومین سرطان شایع در کودکان هستند که حدود ۲۶ درصد از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهند. آن‌ها می‌توانند سردرد، حالت تهوع، استفراغ، تاری دید یا بینایی، سرگیجه، تشنج، اشکال در راه رفتن و یا دست زدن به اجسام و سایر علائم ایجاد کنند.

نوروبلاستوما: نوروبلاستوما در فرم‌های اولیه سلول‌های عصبی که در جنین یا جنین در حال رشد هستند، شروع می‌شود.  این تومور می‌تواند در هر کجا شروع شود اما معمولا در شکم شروع می‌شود که مانند یک تورم دیده می‌شود. همچنین می‌تواند درد استخوان و تب ایجاد کند.

تومور ویلمز: تومور ویلمز (همچنین به نام نفروبالستوما) در یک یا به ندرت، هر دو، کلیه ایجاد می‌شود. این سرطان می‌تواند به عنوان یک تورم یا توده در شکم نشان داده شود. گاهی اوقات کودک ممکن است علائم دیگری مانند تب، درد، تهوع یا اشتهای کم داشته باشد.

لنفوم هاجکین و غیرهاجکین: لنفوم‌ها در سلول‌های سیستم ایمنی بدن به نام لنفوسیت‌ها شروع می‌شوند. آن‌ها اغلب در گره‌های لنفاوی و سایر بافت‌های لنفاوی مانند لوزه‌ها یا غده‌ی طیموس شروع می‌شوند. می تواند شامل کاهش وزن، تب، عرق، خستگی و توده‌ها (گره‌های لنفاوی متورم) زیر پوست گردن، زیر بغل یا کشاله ران باشد.

رابدومیوسارکوم یا سرطان بافت نرم: این نوع سرطان می‌تواند تقریبا در هر جایی از بدن، از جمله سر و گردن، کشاله ران، شکم، لگن، یا در دست یا پا شروع شود. ممکن است باعث درد، تورم (یک توده) یا هر دو باشد.

رتینوبلاستوما یا سرطان چشم: رتینوبلاستوما معمولا زمانی یافت می‌شود که والدین یا دکتر متوجه شود چشم کودک به نظر غیرمعمول است. به طور معمول هنگامی که نور را به چشم کودک بتابانند، مردمک چشم (نقطه تاریک در مرکز چشم) به دلیل خون در عروق در پشت چشم به نظر قرمز است. در یک چشم با رتینوبلاستوما، مردمک چشم اغلب به نظر می رسد سفید یا صورتی است.

سرطان استخوان: سرطان‌هایی که در استخوان‌ها ایجاد می‌شوند (سرطان‌های اولیه استخوانی) اغلب در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد، اما در هر سنی ممکن است رشد کند. این سرطان‌ها حدود ۳٪ از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می دهند.

ماه سپتامبر، به عنوان ماه ملی آگاهی از سرطان کودکی تعیین شده است که اهمیت تشخیص زود هنگام را برجسته می‌کند و در نهایت می‌تواند به کودکان کمک کند تا بیماری را از بین ببرند. ترسا هارند، MD، استاد بالینی وابسته به وزارت اطفال گفت: “تشخیص زودهنگام کلید دستیابی به بهترین شیوه درمان است.” “با پیشرفت سرطان، تغییرات بیشتری در DNA سلول‌های سرطانی رخ می‌دهد، که می‌تواند آن‌ها را نسبت به درمان‌های معمول مقاوم کند و روند درمان دشوارتر باشد.”

برخی از شایع‌ترین نشانه‌ها و علائم برای انواع سرطان در کودکان

 • تب
 • درد استخوان یا مفصلی
 • تورم یا توده در شکم
 • سردرد
 • کاهش وزن ناگهانی
 • مشکلات بینایی
 • کبود شدن بیش از حد
 • عرق شبانه
 • تورم غدد لنفاوی
 • مشکل داشتن در راه رفتن
 • استفراغ

خستگی و فرسودگی

برخی از نشانه‌های سرطان دوران کودکی مانند تب و خستگی مشابه هستند و با بسیاری از بیماری‌ها و ویروس‌های دوران کودکی همپوشانی دارند. کودکان نوپا به خصوص، در معرض ضربه و کبودی قرار دارند که ممکن است دشوار باشد تا از کبودی و خونریزی مرتبط با لوسمی متمایز شود.

هارند معتقد است: به طور کلی، تب‌هایی که در ارتباط با بیماری‌های رایج‌تر در دوران کودکی هستند، در عرض یک هفته باید حل شوند. او گفت، اگر علائم طولانی‌تر شوند، آن‌ها می‌توانند یک نشانه هشدار دهنده از یک مشکل بزرگتر باشند. هارند معتقد است که”والدین فرزندان خود را بهتر می‌شناسند و اگر والدین احساس کنند که فرزندشان نسبت به سایر بیماری‌های شایع که در گذشته با آن‌ها روبرو شده، واکنش متفاوتی نشان می‌دهد یا روند پیشرفت را از دست داده است، مانند بدتر شدن مشکل در راه رفتن، مهم است که این اطلاعات را با دکتر خود در میان بگذارند. “

سایر مطالب

بیشترین و کمترین کشور‌های سخاوتمند دنیا و سایت کمک به نیازمندان

شایع‌ترین سرطان‌ها را برای کمک به بچه های سرطانی بشناسید.

خیریه ها برای توانمندسازی زنان چه می‌کنند؟(بخش دوم)

خیریه ها برای توانمندسازی زنان چه می‌کنند؟(بخش اول)

شما با جستجوی یکی از عبارات زیر به این صفحه آمده‌اید. در صورتی که مطلب مورد نظرتان را نیافتید، می‌توانید در قسمت جستجو آن را بررسی کنید.

کمک به بچه های سرطانی و سرطان، کمک به بچه های سرطانی و نشانه های سرطان در کودکان، کمک به بچه های سرطانی و علائم در آن ها، کمک به بچه های سرطانی و درمان بیماری آن ها، کمک به بچه های سرطانی از طریق فهمیدن آن ها، ضرورت کمک به بچه های سرطانی ، انواع سرطان ها در کودکان، ;l; fi f]i ihd svxhkd .

نظر خودتان را ارسال کنید