خیریه نیکوکاران شریف
english

جنسِ این نوع از کمک به موسسات خیریه پول نیست!

جنسِ این نوع از کمک به موسسات خیریه پول نیست!

خیریه‌های بسیار خوبی با اهداف متفاوتی برای کودکان وجود دارد. بسیاری از این خیریه‌ها تنها وابسته به دستانِ بخشنده‌ی شما هستند. اگر علاقه‌مند به کودکان و کمک به موسسات خیریه برای کودکان هستید، دانستن انواع متفاوتِ کمک به موسسات خیریه برای کودکان، برای شما سودمند خواهد بود.

 

متد اول: اهدای کالا یا خدمات برای کمک به موسسات خیریه برای کودکان

 

1- به دنبال یک خیریه بگردید.

خوشبختانه خیریه‌های بسیار زیادی وجود دارد که در زمینه کمک به کودکان و مسائل آن‌ها فعالیت می‌کنند. اما بهرحال نیاز است که کمی تحقیقات انجام دهید تا لیست خود را محدود کنید. می‌توانید کمی وقت بگذارید و خیریه‌های مورد نظرتان را در اینترنت جستجو کنید. در این صورت راحت‌تر با خیریه‌ها در حوزه‌ی مد نظرتان آشنا می‌شوید.

 

2- برای کمک به موسسات خیریه مورد نظرتان تحقیق کنید.

تمامی خیریه‌ها به یک صورت فعالیت نمی‌کنند. خیریه‌ها کمک‌های شما را در راه‌های متفاوتی و در اشکال مختلف استفاده می‌کنند. پس بهتر است در این زمینه تحقیقاتی به عمل آورده و خیریه‌ای که به اهداف مورد نظر شما نزدیک‌تر است را انتخاب کنید. مطمئن شوید که خیریه مورد نظر شما معتبر است و به طور موثر عمل می‌کند.

 • همه‌ی خیریه‌ها به یک اندازه معتبر نیستند. پس بسیار مهم و ضوروری است که تحقیقات لازم را به عمل آورید تا مطمئن شوید کمک‌های شما در راه درستی استفاده می‌شوند.
 • می‌توانید مجوز رسمی خیریه‌ها را چک کنید تا از صحت و درستی و اعتبار فعالیت‌های آنان آگاه شوید.
 • برای اطلاعات دقیق‌تر برای کمک به موسسات خیریه می‌توانید به دفاتر آن‌ها مراجعه کرده و شخصا با آن‌ها صحبت کنید.
 • برخی خیریه‌ها ممکن است هزینه‌های عملیاتی زیادی داشته باشند. در این صورت ممکن است قادر نباشند کمک‌های شما را مستقیما و کاملا به کودکان نیازمند برسانند.
 • برخی خیریه‌ها کمک‌های شما را مستقیما صرف بهبود زندگی کودکان نیازمند می‌کنند.

3- کمک مالی کنید.

زمانی که خیریه مورد نظرتان را پیدا کردید و احساس راحتی نسبت به کار کردن با آن داشتید، زمان آن می‌رسد که به آن کمک کنید. برخی خیریه‌ها سطوح متفاوتی برای کمک کردن دارند و دستِ شما را باز می‌گذارند و برخی دیگر مقادیر سفارشی را در مقابل شما قرار می‌دهند. از متدهای برتری که یک خیریه نسبت به خیریه‌های دیگر استفاده می‌کند یادداشت برداری کنید. شما با کمک به موسسات خیریه مد نظرتان، آن‌ها را به اهدافشان خواهید رساند.

 • برخی خیریه‌ها به موادغذایی یا لباس احتیاج دارند. در این صورت این خیریه‌ها لیستی از کالاهای مورد نیازشان را به صورت آماده دارند.
 • برخی خیریه‌ها به کمک‌های نقدی نیاز دارند. آن‌ها برای این نوع کمک برنامه‌های سالانه ماهانه و معمولی خواهند داشت.
 • برخی خیریه‌ها ممکن است اقلامی که جمع‌آوری می‌کنند را بفروشند و از هزینه‌ی آن برای اهدافشان استفاده کنند.
 • شما می‌توانید با خیریه مورد نظرتان صحبت کنید و در مورد نیازهای آن‌ها مطلع شوید.

4- کمک‌های غیرنقدی، مانند کالا و انواع لوازم و وسایل، اهدا کنید.

درحالی که برخی خیریه‌ها تنها کمک‌های نقدی می‌گیرند، برخی دیگر از اهداء وسایل و لوازم استقبال می‌کنند. اهدای کالا و وسایل مورد نیاز می‌تواند راه کاملا مستقیمی برای کمک به موسسات خیریه باشد تا در حقیقت به کودکان نیازمند کمک شود. در مورد مکان‌ها و کالاهای زیر فکر کنید و سعی کنید یک ایده خوب برای کمک به موسسات خیریه خلق کنید.

 • برخی خیریه‌ها لیست کالاهای مورد نیازشان را به صورت آنلاین در اختیار دیگران قرار می‌دهند. شما از این طریق می‌توانید به نیازهای آن‌ها پی ببرید.
 • برای کمک به موسسات خیریه می‌توانید غذا، لباس یا اسباب‌بازی اهدا کنید.
 • برخی خیریه‌ها به کالاهای مراقبتی و بهداشتی برای نوزادان مانند پوشک احتیاج دارند.
 • از بیمارستان‌های محلی، مساجد، خانه‌های مراقبت از کودکان و سایر گروه‌های حمایت از کودکان نیازمند سوال کنید و راهنمایی بگیرید! شاید توانایی کمک به آن‌ها را داشته باشید.

 

5- از معافیت‌های مالی در رابطه با کمک‌هایتان مطلع شوید.

یک جنبه‌ی بسیار خوب در رابطه با کمک به موسسات خیریه این است که بعضا موجب کسر مالیات برای شما خواهد شد. کمک به کودکان در نوعِ خود بسیار ایده خوبی است، اما اینکه این کمک بتواند کسری مالیات برای شما در پی داشته باشد، مانند یک پاداش برای بخشنده بودن شماست. زمانی که می‌خواهید از کسری مالیات در ازای کمکتان مطمئن شوید، بد نیست به این مسائل هم فکر کنید:

 • برخی موسسات به شما اسنادی برای ثبت مالیات می‌دهند.
 • برای اثبات کسری، نیاز پیدا خواهید کرد که لیستی از کمک‌هایتان را داشته باشید.
 • سازمان‌های خیریه باید به عنوان غیرانتفاعی دسته‌بندی شوند.

 

متد دوم: داوطلب شدن برای کمک به موسسات خیریه برای کودکان

1- در مورد چیزی که می‌توانید پیشنهاد دهید، فکر کنید.

بسیاری از خیریه‌ها داوطلبان خود را آموزش می‌دهند و با هر فردِ مشتاق برای کمک را می‌پذیرند. با این حال اگر شما استعداد یا مهارت خاصی دارید که جزو فعالیت‌های تعریف شده در خیریه نیست، می‌توانید خودتان آن را پیشنهاد دهید. بررسی کنید که چقدر برای درگیر شدن در فعالیت‌های داوطلبانه فرصت دارید. در این صورت در جایگاه مناسب خود برای فعالیت‌ها قرار می‌گیرید.

 • بعضی جایگاه‌ها برای فالیت‌های داوطلبانه، نیازمند مهارت یا استعداد خاصی هستند. برای مثال، شما می‌توانید به عنوان یک مدیر یا مربی فعالیت کنید.
 • شما ممکن است در نجاری توانایی داشته باشید. در این صئرت می‌توانید در ساخت برخی لوازم مورد نیازِ نیازمندان به خیریه کمک کنید.
 • می‌توانید با پختن غذا و رساندن آن به نیازمندان هم به خیریه‌ها کمک کنید.

2- به دنبال جایگاه‌های خالی برای داوطلبان باشید.

بعد از اینکه مشخص کردید چقدر فرصت برای فعالیت دارید و در چه زمینه‌ای می‌توانید کمک کنید، می‌توانید به دنبال جایگاه‌های خالیِ داوطلبان در خیریه‌ها بگردید. سازمان‌های خیریه عموما جایگاه‌های پر نشده برای داوطلبان را به طور عمومی انتشار می‌دهند. آن‌ها راه‌های متنوع و زیادی را برای مشارکت داوطلبان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. پس به صورت حضوری یا آنلاین به دنبال فرصت‌ها در خیریه‌ها برای داوطلب شدن بگردید.

 • جستجوی آنلاین برای جایگاه‌های حاضر برای داوطلبان می‌تواند خیلی سریع‌تر شما را به نتیجه برساند.
 • برخی انجمن‌ها مراکز خیریه محلی دارند که همواره از کمک‌های داوطلبان بهره می‌برند.
 • بیمارستان‌های کودکان عموما به داوطلبان نیاز دارند.
 • مساجد نیز عموما از کمک داوطلبان در فعالیت‌های متفاوت بهره می‌برند.

3- برای کتاب خواندن برای کودکان داوطلب شوید.

خواندن برای کودکان یک راه ساده و بسیار سرگرم کننده برای داوطلب شدن می‌باشد. کتاب خواندن برای کودکان دو مزیت بسیار بزرگ برای آن‌ها دارد. یکی سوادآموزی و دیگری تقویت مهارت درک مطلب. می‌توانید برای کمک به موسسات خیریه برای کتاب خواندن، داوطلب شوید.

 • کتابخانه‌ها گزینه‌های احتمالی برای این نوع داوطلبی، می‌توانند باشند.
 • برخی سازمان‌ها کتاب خواندن برای کودکان را به عنوان یک راهِ درمانی-مراقبتی می‌دانند.

4- برای مدیریت یک رویداد داوطلب شوید.

خیریه‌های بسیار زیادی وجود دارند که هدف همه‌ی آن‌ها کمک به کودکان است. این خیریه‌ها عموما به داوطلبانی نیاز دارند که برای مدیریت، سازماندهی . سایر کارهای اجرایی برای یک رویداد به آن‌ها کمک کنند. شما به روش‌های بسیار متفوت و متنوعی می‌توانید به یک رویداد در خیریه کمک کنید.

 • شما می‌توانید با پختن غذا به برگزاری یک رویداد کمک کنید.
 • همچنین می‌توانید چیزی پخته و برای فروش، در رویداد، برای کمک به خیریه، به حراج بگذارید.

5- به روش خودتان کمک کنید.

نیازی نیست همواره منتظر بمانید تا یک خیریه یا استارتاب برای داوطلب شدن از شما دعوت به عمل آورد. اگر خیریه‌ای در اطراف شما وجود ندارد، می‌توانید خودتان دست به کار شوید. شما می‌توانید رویدادی را طراحی و برنامه‌ریزی کنید که به کودکان در محله‌ی خود کمک کنید. راه‌های مشابه و مختلفی وجود دارد. می‌توانید این ایده‌ها را هم در نظر بگیرید.

 • می‌توانید برای رانندگی کردن و رساندن غذا به کودکان نیازمند، داوطلب شوید.
 • می‌توانید لباس‌ها و وسایل دیگری را برای اهدا به انجمنی که تشکیل می‌دهید اهدا کنید.
 • اسباب‌بازی‌های قدیمی را از دیگران جمع کنید و به کودکان نیازمند برسانید.
 • می‌توانید کتاب‌های درسی و غیردرسی را جمع کنید و به کودکان نیازمند اهدا کنید.

متدها و راه‌های متفاوت و متنوع بسیار زیادی برای کمک به موسسات خیریه وجود دارد. در اینجا ما به این دو متد بسنده می‌کنیم. اما همین متدها و راهکارها هم کافی هستند تا بدانید جنسِ کمک به موسسات خیریه تنها از پول نیست!

سایر مطالب

در جهان برای کمک به کودکان کار چه می‌گذرد؟

۱۰ صندوق خیریه برتر دنیا در زمینه‌های متفاوت

۱۰ سازمان خیریه خلاق و فعال در تحصیلات و آموزش

خیریه های تهران برای برگزاری یک رویداد موفق چه می‌کنند؟

 

شما با جستجوی یکی از عبارات زیر به این صفحه آمده‌اید. در صورتی که مطلب مورد نظرتان را نیافتید، می‌توانید در قسمت جستجو آن را بررسی کنید.

کمک به موسسات خیریه ، موسسات خیریه، خیریه ها، کمک به نیازمندان، کمک به کودکان نیازمند، کمک به کودکان، کودکان و خیریه ها، متدهای کمک به کودکان در خیریه ها، کمک های نقدی، کمک های غیر نقدی، انواع کمک به خیریه، داوطلبان و کمک به موسسات خیریه ، داوطلب شدن، خیریه های محلی، تحقیق درباره خیریه ها، کمک مالی به خیریه، کمک معنوی، مدیریت رویدادها در خیریه، طراحی یک رویداد برای کمک به موسسات خیریه،

 

نظر خودتان را ارسال کنید