خیریه نیکوکاران شریف

کمک به کودکان کار

کمک به کودکان کار

امروزه با پدیده­‌ای به نام کودکان کار مواجه هستیم که هنوز نحوه برخورد با این پدیده و کمک به کودکان کار برای بسیاری از مردم معضل بزرگی است. مساله بزرگتر از کمک به کودکان کار این است که «کودکان کار» تنها قسمت کوچکی از «کار کودک» هستند. به این معنی که نوع کاری که کودکان انجام می‌دهند گاها مهم‌تر از خودِ مساله کودکان است.

طبق کنوانسیون بین‌المللی کار «ILO» که مربوط به منع کار کودکان است، و کشور ما هم ملزم به رعایت اصول و قوانین این کنوانسیون می­‌باشد، 36 کار ارائه شده است که کودک تحت هیچ شرایطی نباید آن­ها را انجام دهد. یکی از 36 کار، جمع‌­آوری زباله است. امروزه ناظر و شاهد کودکان کار بسیار زیادی هستیم که بار بسیار سنگینی بر دوش آن­ها قرار  گرفته است. این مساله بسیار جدی­‌تر از خرید کردن یا نکردن از این کودکان می­‌باشد. کودکانی که نه تنها کار مناسبی انجام نمی­‌دهند، بلکه حقوق بسیار ناچیزی در برابر آن دریافت می‌­کنند. آن هم در صورتی که به اصطلاح کارفرمایی بالای سر آن­ها باشد و کودکان را ملزم به خرید ترحم دیگران نکند. قریب به اتفاق این کودکان به­‌خاطر شرایط اجتماعی و فرهنگی خانواده خود، از بسیاری امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی محروم هستند. والدین کودکان کار، حتی اگر خود نیز مشغول به کار باشند، از طرفی ترجیح می­‌دهند کودکانشان وقت خود را صرف کار و نه آموزش و مدرسه کنند و از طرف دیگر توانایی پرداخت هزینه­‌های تحصیلی کودکانشان را ندارند.

لئون تولستوی در کتاب «چه باید کرد؟» به صراحت می­‌گوید برای کمک به کودکان کار باید ابتدا از کمک آموزشی و تربیتی شروع کرد. بسیاری از مردم با پرداخت وجوه نقدی کمی به کودکان، احساس کمک به کودکان کار را در خود برآورده می­‌کنند. اما نکته قابل توجه این است که حتی نیاز مادی این کودکان هم با این وجوه قابل برآورده شدن نیست. از طرفی هم  ممکن است در جهت درستی استفاده نشود. پس شاید بهتر باشد کمک به کودکان کار را به افراد و موسساتی که عمیقا خود را برای انجام صحیح این کار آماده کرده‌­اند بسپاریم.

 

این­جا است که نقش خیریه­‌ها  برای کمک به کودکان کار بسیار پررنگ­تر شده، مساله آموزش و پرورش را تا حدودی تحت کنترل قرار می­‌دهند و برای کمک به کودکان کار در اول صف ایستاده‌­اند. واحد آموزش بنیاد امور خیریه نیکوکاران شریف برای کمک به کودکان کار تلاش می­‌کند تا مددجویان  با مهارت‌­آموزی در مراکز آموزشی دولتی ضمن فراگیری حرفه­‌های مختلف به کسب گواهینامه­‌های معتبر فنی و حرفه‌­ای نائل شده و با توکّل به عنایات خداوند در مسیر اشتغال و کسب­‌و­کار موفّق قدم نهاده و به خود­کفایی اقتصادی برسند.

 

پیشنهاد

کمک به یتیمان ، بهترین نیکوکاری است!

کمک به بچه های سرطانی

سایت کمک به نیازمندان در همه جای دنیا یک هدف دارد!

۱۰ صندوق خیریه برتر دنیا در زمینه‌های متفاوت

 

شما در جستجوی “کمک به کودکان کار” به این مطلب دسترسی پیدا کرده‌اید. عبارات زیر می‌توانند بسیار مرتبط با این موضوع باشند.

کودکان کار، کمک به کودکان کار، قوانین برای کارِ کودکان، حمایت از کودکان کار، کمک به کودکان کار با اهداف مشخص، کودکان و کار کردن، کارهای ممنوعه برای کودکان، انگیزه‌های کارِ کودکان، دلایل کار کردن کودکان، اهداف به کار گرفتن کودکان، امکانات برای کودکان کار، کودکان و تحصیل، کودکان و اشتغال، کودکان بی سرپرست، کودکان بد سرپرست، کمپین حمایت از کمک به کودکان کار، موسسات کمک به کودکان کار، کمک به کودکان کار از جنبه‌های مختلف، رفاه کودکان، امنیت کودکان کار، ;l; fi ;,n;hk ;hv .