خیریه نیکوکاران شریف
english

صدایی برای کمک به یتیمان باشید.

صدایی برای کمک به یتیمان باشید.

تا کنون درباره‌ی یتیم و کمک به یتیمان زیاد شنیده‌ایم و خوانده‌ایم. اما اینبار بیایید عمیق‌تر به این بحران نگاه کنیم. کودکی که در سن بسیار پایین یتیم می‌شود، بگذریم تک والد یا دو والد، چه آینده‌ای را برای خودش متصور می‌شود؟ اصلا می‌تواند چیزی را برای آینده در ذهنش ترسیم کند؟ نقش ما این میان چیست؟ زمانی که حرف از کمک به یتیمان به میان می‌آید اولین چیزی که به ذهنتان خطور می‌کند چه چیزی است؟

برای برخی اولین ایده برای کمک به یتیمان راه‌های نقدی حمایت از آن‌هاست! برخی دیگر به سرپرستی کودکان فکر می‌کنند! اما شما به چه چیزی فکر می‌کنید؟ راه حل شما برای کمک به یتیمان چیست؟ شاید راه‌های خلاقانه‌ای به ذهنتان برسد که ما از آن‌ها آگاه نباشیم. در اینصورت این راه‌ها را با ما نیز در میان بگذارید. بنیادخیریه نیکوکاران شریف با حمایت ویژه از ایتام، بر آن است تا تمام تلاش خود را در این راستا انجام دهد.

 ||                    همه‌ی ما می‌توانیم صدایی برای کودکان یتیم و آسیب‌پذیر باشیم!                    || 

ما بر این باوریم که هرکسی توانایی کمک به این کودکان را دارد. تنها باید راه‌هایی که دیگران نمی‌بینند و یا باور ندارند را به آن‌ها نشان داد. این چیزی بیشتر از تنها کمک کردن است! این یک همراهیست! همه قدرت انجام حتی یک کار کوچک برای بهبود بحران یتیمان را دارند. شاید این جمله‌ی کلیشه‌ای زیاد به گوشتان خورده باشد “ همه نمی‌توانند یک یتیم را به فرزندخواندگی قبول کنند، اما همه می‌توانند دستی برای کمکی به یتیمان باشند” . خوب شاید وقت آن رسیده است که بپرسید چه کاری از ما بر می‌آید؟ سوال خوبی است و ما جوابش را به شما خواهیم گفت.

 در اینجا راه‌های متفاوتی را با شما مطرح می‌کنیم. برخی ساده و برخی دیگر کمی دشوار هستند! برخی ۳ دقیقه زمان می‌طلبند و برخی بسیار بیشتر! لزومی ندارد شما   تلاش کنید تا همه‌ی راه‌ها را امتحان کنید. فقط کافی است که راهی که مناسب شما است را پیدا کنید. هر کسی توانایی‌های ذاتی و غیرذاتی متفاوتی از دیگران دارد. با   تکیه بر نقاط قوت و استعدادهای خود بهترین راه‌حل برای کمک به یتیمان را انتخاب کنید. 

 کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

حمایت از یک کودک

هر چقدر هم تاکید کنیم، کم است. همه‌ی یتیمان نیاز ندارند که به فرزندخواندگی پذیرفته شوند. بسیاری از کودکانی که در یتیم‌خانه‌ها هستند، پدر و مادرشان زنده هستند ولی توانایی یا کفایت سرپرستی از کودکانشان را ندارند. بنابراین حمایت از این کودکان می‌تواند یک راه بسیار مناسب برای برگرداندن آن‌ها به آغوش خانواده‌هایشان باشد. حمایت از کودکان برای هر سازمان خیریه یا سازمان دیگری می‌تواند بسیار متفاوت باشد، اما عموما شامل اقداماتی نظیر حمایت غذایی، دارویی و درمانی، سرپناه، شهریه‌های مدارس و … می‌تواند باشد. یکی دیگر از مزایای حمایت از کودکان این است که در اغلب موارد فرد خیر یک ارتباطی را با کودک تحت حمایتش شکل می‌دهد. این مساله می‌تواند در روحیه‌ی کودک بسیار تاثیرگذار باشد. در کنار این مورد، کودکانِ افراد خیر نیز می‌توانند روحیه‌ی کمک به یتیمان را ببینند و یاد بگیرند.

 کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

کمک به یتیمان با حمایت از کودکان


حمایت از یک مادر

 حمایت از یک زن می‌تواند یک خانواده را نجات دهد. توانمند ساختن یک زن از طریق حمایت ماهانه، راه او را برای یادگیری یک کسب‌وکار، مراقبت‌های پزشکی مناسب و  رسیدگی به خانواده خود فراهم می‌کند. تمامی این‌ها می‌توانند از فرستاده شدن یک کودک به یتیم‌خانه جلوگیری کنند. اکثر زنانی که  تحت حمایت مالی هستند، بیوه، قربانیان تجاوز یا بازماندگان جنگ هستند. در این راستا سازمان‌های پشتیبانی کننده‌ای در کشورهای در حال توسعه کار می‌کنند تا سلامت مادران را تامین کنند. در بسیاری از کشورهای جهان سوم مادران در حین زایمانِ نوزادانشان از دنیا می‌روند و همین به آمار یتیمان در این کشورها اضافه می‌کند. سازمان‌هایی که به زنان کمک می‌کنند تا در مورد بسیاری از مسائل مانند بهداشت، سلامت و دارو، مراقبت از نوزادان و … آموزش ببینند، به نحوی ورودِ یک خانواده‌ی سالم به جامعه را تضمین می‌کنند.


 کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

کمک به یتیمان با حمایت از کودکان


پدرخوانده یا مادرخوانده شوید

 وجودِ یک پدرخوانده یا مادر خوانده برای بسیاری از کودکان یتیم و آسیب‌پذیر امری حیاتی است. جدا از تمام مشکلاتی که از یک سیستم یا جامعه گریبان‌گیر یک خانواده می‌شود، زمانی که والد یا والدین به هر دلیلی توانایی خود را برای حمایت از فرزندشان از دست می‌دهند، یک پدرخوانده یا مادرخوانده به خوبی می‌تواند، به دلیل وچود احساس مسئولیتش به کودک، از عهده‌ی کودک به خوبی برآید.


 کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

کمک به یتیمان با حمایت از کودکان


برای یک مادر، مربی و راهنما باشید

بسیاری از مادرانِ بیوه در شرایط گوناگون و تحت فشارهای مختلف زندگی احتیاج شدیدی به یک فرد راهنما را حس می‌کنند. این مادران احتیاج دارند بدون هیچ گونه قضاوت شدنی بتوانند زندگی خود را بگذرانند. شما می‌توانید با حمایت از این مادران و راهنمایی آن‌ها، پیش رفتن در راهِ زندگی مادران را هموار کنید. در نتیجه چنین مادری که فرزند یتیمی دارد، بسیار بهتر از قبل می‌تواند بر کیفیت تربیت فرزندش تاثیرگذار باشد. یک مثال ساده را در نظر می‌گیریم. زنانی که برای اولین بار مادر می‌شوند، بیشتر اطلاعات از تهیه‌ی غذا تا درمان تب نوزاد خود را از مادرشان می‌پرسند. اکنون فرض کنید این منابع اطلاعاتی در دسترس یک زنی که به تازگی مادر شده، نباشد! این مادر اگر راهنما یا مربی‌ای نداشته باشد، که برای بسیاری از دختران یتیم وضعیت به همین شکل است، نمی‌تواند یک تربیت کامل و صحیحی برای فرزندش داشته باشد. راهنمایی و هدایت یک مادر, علاوه بر در اختیار گذاشتن منابع برای مادر، راهی برای کمک به یتیمان و مادرانشان می‌باشد.


 کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

کمک به یتیمان با حمایت از کودکان


حمایت از کودکان منتظر

آسیب‌پذیرترین کودکان آن‌هایی هستند که نیازهای بسیار ضروری دارند یا سنین بالاتری دارند. این کودکان را اصطلاحا “کودکان منتظر” می‌نامند. این کودکان عموما به طور قانونی کاملا آزاد ومنتظر هستند تا توسط یک خانواده پذیرفته شوند. افرادی که در رسانه‌های اجتماعی مختلفی فعالیت می‌کنند، می‌توانند لیستی از این کودکان را به همراه نیازها و علاقه‌مندی‌های آنان تهیه کنند تا در اختیار دیگران قرار دهند. در این صورت بسیاری از خیرین با توجه به هماهنگی میان توانایی خودشان ونیازمندی یک کودک می‌توانند حامی یک کودک منتظر شوند. آمار اینطور نشان می‌دهد که هرچقدر داستان یک کودک بیشتر گفته شود، احتمال به فرزند پذیرفتن آن کودک افزایش می‌یابد. قصه‌گوی زندگی این کودکان باشید! شما هیچ‌وقت نمی‌دانید کدام گوش‌ها منتظر شنیدن آن قصه هستند!


 کمک به یتیمان با حمایت از کودکان

کمک به یتیمان با حمایت از کودکان


از صدایتان برای کمک به یتیمان استفاده کنید

اکثر مردم از گستردگی بحران یتیمان و نیازهای کودکان آسیب‌پذیر در اطراف خود مطلع نیستند. اگر شما از این مسائل آگاه هستید، مسئولیت آگاه کردنِ دیگران به عهده‌ی شما نیز خواهد بود. نیاز نیست متخصص این کار باشید. حتی نیاز نیست سخنور ماهری باشید! تنها نیاز است که با اشتیاق باشید. یک گروه مدنی در شهر خود پیدا کنید که به شما اجازه دهد در مورد بحران یتیمان صحبت کنید و به مردم راه‌های عملی برای کمک به یتیمان ارائه دهید. شما صدایی دارید که می‌توانید از آن برای آگاه کردن دیگران از وضعیت نابسامان یتیمان استفاده کنید.


راه‌های متفاوت دیگری برای کمک به یتیمان وجود دارد که در این‌جا ما به ۶ مورد بسنده می‌کنیم. اگر راه‌های دیگری را امتحان کرده و از انجام آن‌ها احساس رضایت می‌کنید، آن‌ها را با ما و دیگران برای کمک به یتیمان به اشتراک بگذارید.

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارات زیر به این صفحه دسترسی پیدا کرده‌اید. در صورتی که مطلب مورد نظرتان را نیافتید، آن را در قسمت جستجو بررسی کنید.

کمک به یتیمان ، کمک به یتیمان با حمایت از کودک، کمک به یتیمان با حمایت از مادر، کمک به یتیمان با پدرخوانده شدن، کمک به یتیمان با مادرخوانده شدن، کمک به یتیمان با مربی بودن، کمک به یتیمان با حمایت از کودکان منتظر،صدایی برای کمک به یتیمان

نظر خودتان را ارسال کنید