چطور میشه به نیازمندان واقعی کمک کنیم؟

چطور میشه به نیازمندان واقعی کمک کنیم؟

اکثر ما آدم ها از کمک کردن به دیگران لذت می بریم و اگر کسی از ما کمک بخواد و بدونیم که یک نیازمند واقعی هست، هر کمکی از دستمون بر بیاد براش انجام میدیم. اما این روزها با زیاد شدن سودجویان، تشخیص نیازمندهای واقعی کمی سخت شده. شاید برای شما هم این سوال پیش اومده که چطور می تونیم به نیازمندان واقعی رو تشخیص بدیم تا بهشون کمک کنیم؟ اما نیازمند واقعی کیه؟

 

مسئولیت اجتماعی در مقابل نیازمندان

احتمالا شماهم بارها افرادی رو دیدید که تو خیابون به شیوه های مختلف درخواست کمک می کنند و خیلی هامون بدون توجه از کنارشون رد میشیم. متاسفانه یکی از مشکلاتی که این روزها در ما ایرانی ها به شدت رواج پیدا کرده، بی تفاوتی اجتماعی هست. بی تفاوتی اجتماعی به زبان ساده یعنی نسبت به مشکلات دیگران و جامعه بی تفاوت و بی اعتنا باشیم. البته تو این مورد باید به مردم حق هم داد چون متاسفانه خیلی از این افراد، نیازمند واقعی نیستند و از این راه دارند به نوعی کاسبی می کنند. از طرفی خیلی از نیازمندهای واقعی بخاطر حفظ آبرو، هیچ وقت تو خیابون دستشون رو جلوی کسی دراز نمیکنند. وقتی میگیم نیازمند واقعی منظورمون همون هایی هست که تو هفت آسمون یه ستاره هم ندارند. همون هایی که واقعا دستشون تنگه، همون هایی که مریضند و تو خرجش موندن، همون هایی که پدر بالا سرشون نیست تا حمایتشون کنه و اینا همونایی هستند که نیازمند واقعی هستند و همه ما ته قلبمون دوست داریم کمکشون کنیم. اما شاید نمیدونیم چطور میشه شناساییشون کرد تا بهشون کمک کنیم.

 

نیازمند ترین افراد چه کسانی هستند؟

شاید اگه بخواهیم نیازمندهای واقعی رو دسته بندی کنیم، اونایی که نون آور خونشون رو از دست دادن یعنی بابا تو خونه شون وجود نداره در اولویت باشند. نیازمندهایی که خیّرهای شریف و مهربونی مثل شما میتونند روح تازه ای رو تو زندگیشون بدمند و امید رو به خونشون هدیه بدهند. برای شناخت این نیازمندان واقعی که حمایت ما میتونه به بهبود شرایط زندگیشون کمک کنه راه های مختلفی وجود داره. یکی از اونا اینه که خودمون بریم با تحقیق کردن تو محله هایی که افراد کم توان تر از نظر مالی وجود دارن، اونایی که از نظر خودمون نیازمند هستند رو شناسایی کنیم و مستقیما بهشون کمک کنیم ولی ایراد این راه اینه که شاید خیلی از این عزیزان دوست نداشته باشند از دست یه شخص کمک دریافت کنند و ترجیح میدن سختی های زندگی رو تحمل کنند ولی حس عزت نفسشون از بین نره و یا شاید هم به دلیل خجالت کشیدن از آدمی که از نزدیک شرایطشون رو میدونه باعث بشه اون حمایت ها رو قبول نکنند. برای حل این مشکل یه راه بهتری وجود داره و اون اینه که این وظیفه رو به عهده موسساتی که در جهت همین اهداف شکل گرفتند بگذاریم و با اعتماد به اونا بتونیم به طور غیر مستقیم به نیازمندان واقعی کمک کنیم، با این کار باعث میشیم که اون افرادی که واقعا به کمک ما نیاز دارن به واسطه اینکه موسسه خیریه داره از طرف یه عده آدم خیّر که اونا رو نمیشناسند بهشون کمک میکنه بتونند این کمک ها رو قبول کنند. یکی دیگه از مزیت هایی هم که این کار داره اینه که افراد نیازمند در بسیاری از موارد کمک نقدی دریافت نمیکنند و این موسسات خیریه در جهت توانمندسازی این عزیزان اقدام میکنند و همین مسئله باعث میشه این افراد احساس امنیت بیشتری داشته باشند، کمک هایی که دریافت میکنند به صورت دوره ای نباشد و آینده آنها از طریق کمک هایی که صورت میگیرد تا حدودی تضمین شود.

نیازمندان واقعی

ما (موسسه خیریه نیکوکاران شریف) هم یکی از اون موسسه های خیریه هستیم که تونستیم با همت مددکارانی که توی تیممون داریم از طرق مختلف خیلی از این نیازمندهای عزیز یعنی زنان و کودکان بدسرپرست رو شناسایی کنیم و در جهت حمایت و توانمندسازی این عزیزان گام های خوبی برداریم. امیدواریم که بتونیم با دریافت حمایت های عزیزانی چون شما که به دنبال کمک کردن واقعی و دائمی به این افراد هستید و با برنامه هایی که برای بهبود شرایط فعلی و آینده این عزیزان داریم بتونیم روز به روز افراد بیشتری را تحت حمایت خودمون قرار بدیم.

 

چطور میتونم به نیازمندان کمک کنم؟

شاید یکی از بهترین راه ها برای حمایت از افراد نیازمند این باشه که کمکشون کنیم تا توانمند بشوند. این توانمندسازی با تقویت مهارت های مددجوها با برگزاری کارگاه های افزایش مهارت شروع میشه و با حمایت و تهیه ابزارهای مورد نیاز، به یک کسب و کار تبدیل میشه. این مسیر همون راهی هست که موسسه خیریه نیکوکاران شریف در پیش گرفته. شما خیرین شریف هم میتونید تو این مسیر همراه نیکوکاران شریف باشید و حمایتمون کنید. برای حمایت میتونید به راحتی از طریق لینک زیر بصورت آنلاین اقدام کنید.

 

هر سوالی هم از موسسه خیریه نیکوکاران شریف داشتید با تلفن مستقیم روابط عمومی بنیاد به شماره 61604-021 می تونید تماس بگیرید و یا پیام هاتون رو از طریق پست الکترونیک بنیاد به نشانی info@Sharifngo.com ارسال کنید. پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان هستیم.

 

لغو پاسخ

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد