اجرای طرح قطار دانایی و مهربانی در مترو تهران

بچه‌ها پشت میزهای مدرسه پایِ درس معلمان آرام‌آرام الفبا را یاد می‌گیرند تا با جان‌دادن به آنها افکار و آرزوهایشان را روی کاغذ بیاورند. بخوانند و بنویسند و این خواندن و نوشتن‌ها هر روز آنها را با دنیای جدیدی از علم و دانش آشنا می‌کند اما در رهگذر این همه تکاپو گاه باید دست بچه‌ها را گرفت و از درون خانه و مدرسه به درون شهر آورد تا کم‌کم الفبای زندگی مدنی را یاد بگیرند و کتاب “زندگی دسته‌جمعی” را زیبا و خواندنی بنویسند؛ کتابی که هر فصل آن نویدی برای زندگی بهتر و سالم‌تر برای “امروز و فرداهایشان” باشد.

در راستای آموزش شهروندی به کودکان و دانش‌آموزان طرح قطار دانایی با همت معاونت فرهنگی اجتماعی مترو تهران و حومه، مشارکت بنیاد خیریه نیکوکاران شریف و سازمان بسیج شهرداری تهران  از ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ به مدت ۱۰ روز در ایستگاه ورزشگاه آزادی آغاز شد.

این طرح با هدف آشنایی هرچه بیش‌تر دانش‌آموزان در سه مقطع ابتدایی، متوسطۀ ۱ و ۲ برای استفادۀ صحیح از حمل‌و‌نقل عمومی به ویژه قطار زیرزمینی و فرهنگ استفاده از این وسیله اجرا شده است.

بنیاد خیریه نیکوکاران شریف که سالهاست با عملکردی درخشان و ارزشمند در راستای کمک به ایتام و قشر بی‌بضاعت جامعه حضور پُررنگی در سطح جامعه داشته، این‌بار با شرکت در طرح قطار دانایی و مهربانی، شهروندان را با اقشار بی‌بضاعت جامعه آشنا نموده و پا‌به‌پای سازمان‌های دیگر در خدمت به هم‌نوعان پیشرو می‌باشد. هم‌چنین بنیاد خیریه نیکوکاران شریف در ایستگاه کودک پذیرای عزیزانی است که با دستان ظریف و هنرمندشان خالق قشنگ‌ترین تصاویر هستند. مددکاران با همزبانی و اهدای جوایز به هنرمندان حاضر، در آشنایی دانش‌آموزان و کودکان با طرح قطار دانایی و مهربانی مشارکت فعال دارند تا با آموزش‌های بسیار ساده راه‌های کمک به خود و نیازمندان هم سن و سال خود را برای داشتن زندگی پُربار و ارزشمند بیاموزند.

قطار دانایی

جناب آقای محمد بنی‌حسن، سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره‌برداری مترو تهران ضمن تقدیر و تشکر از همکاری صمیمانۀ بنیاد خیریه نیکوکاران شریف برای حضور گرم و گسترده این مؤسسه مردم نهاد و خودجوش در طرح‌های مشترک مترو، بیان کرد: «دانش‌آموزان با حضور در ایستگاه ورزشگاه آزادی در ابتدا با عبور از گیت و رسیدن به سالن تقسیم ایستگاه با نحوۀ تهیۀ بلیت و انواع آن آشنا می‌شوند. در همین فضا موزۀ سیار علم و ‌فنآوری نیز برای آشنایی و استفاده از ابزارهای علمی و انجام آزمایشات برپا می‌باشد.»

هم‌چنین مجریان توانمند به همراه دو سیلور من و هنرمندان دیگر ضمن اجرای برنامه‌های شاد و موزیکال، اجرای مسابقه، نمایش و … نکات مهمی را در ارتباط با خط زرد لبۀ سکو، خطرات و آسیب‌های پله‌برقی، رعایت نظافت شخصی و عمومی در ایستگاه، احترام به شهروندان سالمند و کم‌توان و نیز فرهنگ درست‌سوارشدن را در قالب نمایش و مسابقات مهیج به بچه‌ها آموزش می‌دهند.

ایستگاه بازی‌های فکری، فوتبال ‌دستی، بازی‌های بومی و سنتی و تیراندازی از دیگر غرفه‌های فعال در این سالن هستند که در ایجاد نشاط و پُر‌کردن اوقات فراغت بازدیدکنندگان نقش بسزایی دارند.

 امید آن می‌رود که عموم شهروندان با حضور در این طرح، ضمن لذت‌‌بردن از فضایی شاد در ارتقای سطح فرهنگی فرزندان دلبندشان نقش مهمی داشته باشند.